To access the 2024 Conference, first login to the website, then click https://meetinghand.com/e/academy-of-economics-and-finance-conference/
To access the 2024 conference program go to https://meetinghand.com/e/academy-of-economics-and-finance-conference/#program
If you wish to submit your conference paper to the best paper competition, please send it to Brooke Conaway.
Economics Winners:
Huubinh B. Le, University of South Alabama
“Slot Divestitures and Price Competition at Regan National and LaGuardia”
Finance Winners:
Gary S. Moore, University of Toledo
Marc W. Simpson, University of Toledo
“Competition and Profitability”
Economics Winner:
Spencer Barnes, Florida State University
“Racial Discrimination in Asset Prices: Evidence from Horse Betting”
Finance Winner:
Kay Stankov, Technical University of Darmstadt and Quoniam Asset Management
“Macroeconomic Influence on Cost-Efficient Factor Investing in Emerging Equity Markets”
Chung-Ting Wang (Francisco Wang Yu), Rollins College
“Effects of Advertisement Racial Composition on Consumer Purchase Intention and Perceived Advertisers’ Motives”
Maxwell Harley, Georgia College & State University
“Evaluating Secondary Market Price Determinants for the PlayStation 5”
In its day-to-day operating policies the executive board is guided by a set of by-laws. The articles and sections of these by-laws correspond to the respective articles and sections of the constitution.
President (2024)
Marc Sardy, Rollins College
President-Elect and Program Chair (2024)
Brooke Conaway, Georgia College and State University
Local Arrangements Chair (2024)
James Malm, College of Charleston
First Vice President and Outstanding Conference Papers Chair (2024)
Richard Lewin (2024) – Rollins College
Second Vice President and PhD Papers Competition Chair (2024)
James Malm, College of Charleston
Undergraduate Papers Competition Coordinator (2024)
Stephen Conroy University of San Diego
Secretary (2027)
Denise W. Streeter, Howard University
Treasurer (2026)
Richard Vogel, Farmingdale State College
Directors (End of Term)
Phyllis Keys (2024) – Morgan State University (MD)
Zakaria Boulanouar (2024) – Higher College of Technology (UAE)
Brian Payne (2025) – University of Nebraska at Omaha (NE)
Stephen Conroy (2025) — University of San Diego, (CA)
Dave Jackson (2026) – University of Texas Rio Grande Valley (TX)
Xu Zhang (2026) – Farmingdale State College (NY)
Steve Nenninger (2027) – Sam Houston State University (TX)
Editors:
Journal of Economics and Finance
John Elder, Colorado State University
Journal of Economics and Finance Education
E. F. Stephenson, Berry College
Academy of Economics and Finance Journal
Michael Toma, Georgia Southern University (Economics)
Nicholas Mangee, Georgia Southern University (Finance)
Academy of Economics and Finance: Papers and Proceedings (2023)
Michael Toma (Economics) Interim Co-Editor, Georgia Southern University
Nicholas Mangee (Finance) Interim Co-Editor, Georgia Southern University
Webmaster
Marc Sardy, Rollins College
Teacher Training Program Director
Jason Beck, Georgia Southern University
Mary Funck, Sam Houston State University
2022-2023 conference
Program Committee, 2023 Meeting
Marc Sardy, Rollins College
Local Arrangements Committee, 2023 Meeting; Orlando, FL
Marc Sardy, Rollins College
Site Selection Committee, (2023 meeting) (appointed by President, four members, staggered terms):
Rick McGrath (2024, chair for 2022 meeting), Marc Sardy (2023), and Mike Toma (2023), Garrison Song (2025)
Teaching Fellow Committee, 2023 Meeting (appointed by President, Past President, Chair; four other members serving staggered terms):
Robert Stretcher, Past President, Chair; Jose Gutierrez (2022), Bhavneet Walia (2023), and Jose Gutierrez (2022), Steve Ha (2024) ,Stefani Milovanska-Farrington (2025)
Research Fellow Committee, 2023 Meeting (appointed by President, Past President, Chair; four other members serving staggered terms):
Mary Kassis, Past President, Chair; Rodney Paul (2022), Steven Conroy (2023) and Adrian Austin (2024), Kabir Hassan (2025)
Service Fellow Committee, 2023 Meeting (appointed by President, Past President, Chair; four other members serving staggered terms):
Ed Graham, Chair; James Malm (2026), Robery Burney (2023), Steven Jones (2024) and Steven Johnson (2025)
Nominating Committee, 2023 Meeting (President as Chair and two Past Presidents):
Chair; Abeba Musa, Mike Toma and Mary Kassis
Outstanding Papers Committee, 2023 Meeting
Brooke Conaway, First Vice President, Chair
Distinguished Ph.D. Paper Committee, 2023 Meeting
Richard Lewin, Second Vice President , Chair
Teacher Training Program Committee, 2023 Meeting (appointed by President)
Jason Beck, Co-Chair; Mary Funck, Co-Chair